חיפוש באתר
חיפוש כתבות ומאמרים
       לארכיון כתבות
- חייזרים פשטו על מוזיאון הילדים הישראלי,חולון

- סיורים מודרכים במוזיאון הילדים הישראלי חולון 2010

- תערוכה אינטראקטיבית חדשה בשלוחת מוזיאון הילדים בחולון

- טיול בארגז הצעצועים ובגלריה לצעצועים במוזיאון הילדים הישראלי, חולון

- הזמנה לשקט - סיור ותערוכה בשפה אחרת

- דיאלוג בחשיכה בחולון 2010

- בוקר של כיף במרכז צעדים

- צעדים - מקום שאוהב קטנטנים

- תקופה רומית קדומה בעין יעל

- פארק כנרת- פארק אטרקציות לפעוטות, ילדים ובני נוער

- אבו קייק בירדן

- הפנינג בלונה פארק של עמק חפרכתבות ומאמרים >> הדרכת הורים >> הקניית הרגלי שינה בריאים בגיל הרך / נעמה סבג שמש
הקניית הרגלי שינה בריאים בגיל הרך / נעמה סבג שמש
שינה בריאה בעבורך ובעבור ילדך היא דבר חשוב להתפתחותו התקינה ולשלווה בבית.

כאשר את מותשת ועייפה פיזית ונפשית אין בך את האנרגיות לתת מעצמך את המרב ולנצל את שעות ערנותו לפעילות כייפית ונחמדה. במקום זאת, את מוצאת עצמך מחכה שישן כדי שתוכלי לזכות בעוד כמה דקות של מנוחה.

התינוק הקטנטן שלך חייכן ומלא קסם, שופע אנרגיה וערני להפליא. הוא הולך לישון אתכם בשעת חצות ולכן אין לך דקה פנויה, ואת אינך מבינה איך למרות זאת הוא מתחיל את יומו כל כך מוקדם.

גורמים לא מעטים משפיעים על שנתו של התינוק. יכול להיות שמדובר בצרכיו הבסיסיים כגון: רעב, טיטול רטוב, קור או כאב. במצבים אלה שנתו תופרע ולאחר מילוי צרכיו יוכל לחזור לישון.

כמו כן, אין להתעלם מהפן הרגשי: כל שינוי שחווה התינוק בחייו יכול להתבטא בשנתו. לדוגמא: חזרתה של האם לעבודה, מעבר לגן או מטפלת, הולדתו של אח נוסף, מריבות בין ההורים, עצבות האם, גמילה מיניקה, שינה מחוץ לבית או נתק מההורים למס' ימים. אומנם, התינוק אינו מבין את משמעות האירועים, אך השפעתם ניכרת במצבי רוחו, אכילתו ובעיקר בשנתו.

עיקר הקושי הנוצר בשנת התינוקות נובע בשל בעיה התנהגותית. כאשר ההורים מקנים הרגלי שינה שאינם בריאים ונכונים לילדם, הם מקשים על יכולתו לפתח הרדמות עצמאית. בד'כ התנהגות הורית שגויה זו נגרמת מחוסר ידע ומרצון להעניק לילד את מלוא תשומת הלב, בלי להיות מודעים להשלכות.

אני מאמינה ומסכימה שבגיל הצעיר, עד גיל חצי שנה, יש להשתדל ולעטוף את התינוק. עם זאת, ישנן התנהגויות מהם כדאי להימנע על מנת שלא להקנות הרגלים אשר יקשו עליכם ועל תינוקכם בהמשך.

מה ניתן לעשות כדי להקנות הרגלים בריאים?

שינה בשעה מאוחרת של התינוק לא תגרום לו לישון עד שעה מאוחרת יותר. עפ'י השעון הביולוגי הוא רגיל להתעורר בשעה מסוימת וכך זה יימשך, לכן רצוי ששעת ההשכבה תהיה קבועה וסבירה.

תינוק שנרדם עם הוריו בסלון יצפה לראותם בהתעוררויותיו הליליות. הוא יתקשה לחזור ולהירדם וידרוש לחזור לישון באותו האופן בו נרדם לשנת הלילה.

בשל כך, קיימת חשיבות רבה לסדר יום ברור על כל המשתמע מכך, אשר משפיע באופן ישיר על שנת הלילה של התינוק. שעת שינה, שעת האכלה, זמני משחק צריכים להיות מאורגנים בתוך שגרה בריאה ומובנית בצורה נכונה.

טקס ההרדמה הוא אקט משמעותי כדי לסמן לילד שהגיע זמן לישון. תינוקות זקוקים לשגרה ולכן סדר כזה עוזר להם לדעת למה לצפות ומכין אותם לכך.

תינוקות מתרגלים מהר מאד לשגרה אותה אנו נקנה. לכן, בלילה כשהקימה קשה לנו כהורים, פעמים רבות אנו מחפשים פתרון קל ומהיר לבעיה, פתרון שיוצר נזק וקשיים נוספים לטווח הארוך, ומרימים את התינוק על הידיים. הרדמתו בדרך זו או ע'י הבאתו למיטתנו על מנת שכולנו נוכל לחזור לישון במהירות היא השורש לצמיחתן של קשיים רבים.

אם אתם מאמינים בלינה משותפת, אין הדבר פסול. כל עוד הגישה נובעת מתוך אידיאולוגיה ומתוך בחירה ולא בשל רגע חולשה בלילות טרופים משינה, הדרך מקובלת, שהרי ישנם סגנונות הורות שונים וכל אחד פועל בדרך הנראית לו נכונה.

עם זאת, כאשר הלינה המשותפת נעשית בצורה אקראית אנו מקשים על עצמנו ועל ילדינו. התינוק לומד ומבין שיש דרך אחרת ולכן הוא נלחם ומתעקש עליה. וכי למה שיוותר???

תינוקות מבינים מגיל צעיר מאד, הם חכמים ופקחים ונלחמים על רצונם בדרכם שלהם. לאחר שקיבלו את הקצפת הם אינם מסתפקים רק בעוגה. לכן, הקניית הרגלי שינה כבר מגיל מאוד צעיר יקלו עליו ועליכם בהמשך.

שנת תינוק רצופה היא בריאה וחשובה, הן בעבור האם והן בעבור הילד. אם שישנה לילה רצוף היא אם רגועה ושלווה, שופעת אהבה ובעלת יכולת אנרגטית להעניק ולתת.

נמצא כי אמהות שישנות טוב יותר גם מעידות על תכונות אופי חיוביות יותר לתינוקם. לעומתן, אמהות לילדים בעלי קשיי שינה מעידות על ילדיהם כ'קשים', 'רגזנים' ו'היפר-אקטיביים'.

אין ספק כי בריאות השינה של הילד משליכה על השגרה היומיומית ואושרה של כל המשפחה, לכן- חשוב להקנות הרגלי שינה לילדינו בהקדם.

מאת: נעמה סבג שמש, יועצת שינה ומנחת הורים, מנהלת רשת ומכללת עידן ההורות.


נושאים קשורים:עמוד הבית  |  הוסף למועדפים  |  הפוך לדף הבית  |  אודות
תנאי שימוש ומדיניות הפרטיות |  שמות  |  פרסום באתר  |  כתוב לנו  |  שלח ידיעה ל"מה חדש"  |  RSS |  לימודים |  אינדקס
כל הזכויות שמורות: ילדים שלי  /  אינפו ערוצי מדיה ותקשורת בע"מ  /  מפ"מ Copyright © 2005 www.yeladim-sheli.co.il  All rights reserved