חיפוש באתר
חיפוש כתבות ומאמרים
       לארכיון כתבות
- חייזרים פשטו על מוזיאון הילדים הישראלי,חולון

- סיורים מודרכים במוזיאון הילדים הישראלי חולון 2010

- תערוכה אינטראקטיבית חדשה בשלוחת מוזיאון הילדים בחולון

- טיול בארגז הצעצועים ובגלריה לצעצועים במוזיאון הילדים הישראלי, חולון

- הזמנה לשקט - סיור ותערוכה בשפה אחרת

- דיאלוג בחשיכה בחולון 2010

- בוקר של כיף במרכז צעדים

- צעדים - מקום שאוהב קטנטנים

- תקופה רומית קדומה בעין יעל

- פארק כנרת- פארק אטרקציות לפעוטות, ילדים ובני נוער

- אבו קייק בירדן

- הפנינג בלונה פארק של עמק חפרכתבות ומאמרים >> טיפול בילדים >> זמן אבחון
זמן אבחון
איזה הורה לא שאל את עצמו לפחות פעם אחת 'האם הילד שלי מתפתח בהתאם לגילו'? זו שאלה נפוצה אשר מטרידה זוגות רבים ונשאלת שוב ושוב. חוסר האונים, הידיעה והאינפורמציה אינם מאפשרים להורים לדעת מתי באמת צריך לבדוק את הנושא ולהכיר בבעיה התפתחותית בקרב הילד שלך.

שי זילברבוש מפתח שיטת צעד ראשון ומומחה לליווי התפתחותי בתינוקות ולהנחיית הורים, מאמין כי היום יותר ויותר הורים מכירים את סרגל ההתפתחות של מרכז צעד ראשון, דבר אשר מאפשר להם להגיע למסקנה שיש לקחת את הילד לאבחון ולבדוק מדוע אינו מתפתח בהתאם לגילו.

לדברי שי, האבחון בצעד ראשון מכיר בשונות בין תינוקות, ובודק כיצד מתבטא הקושי של התינוק באופן אישי. האבחון מתבסס על פיתוח של שיטת פלדנקרייז. עיקרו - אינטגרציה ייחודית ל'צעד ראשון' בהבנת הקשר בין המערכת המוטורית, תפקודי השלד והשרירים, מערכת החושים והסביבה האנושית והפיזית של התינוק. מתוך הבנות אילו, האבחון ב'צעד ראשון' מציע תמונה ברורה ואישית גם לאפשרות הטיפול בבעיה.

'ב'שיטת צעד ראשון' עוסקים לא רק ברמה המוטורית אלא גם ברמה החושית [סנסורית]. כלומר, במקביל להתבוננות בתנועה, נבדקים גם תפקודי מערכת החושים. כדי שהתינוק יוכל להפעיל את רגליו, לתאם ביניהן ולזוז, עליו 'לדעת' שיש לו רגליים. וכדי שהמוח 'יכיר' את הרגליים, התינוק זקוק לתחושת המגע בהן. הקשר בין חושים לבין תנועה הוא חלק מההבנה האבחונית בשיטה. בנוסף, האבחון נעשה גם במישור ההתנהגותי: תינוק שבוכה הרבה, בעיות אכילה שינה ועוד.

בצעד ראשון מאמינים שאין 'תינוק עם בעיה' אלא רק תינוק ש'לא למד' את מה שהיה עליו 'ללמוד' בשלב ההתפתחותי המסוים, מדגיש שי. לדבריו, לא פעם הורים מגיעים ומבקשים 'לטפל בבעיה של הילד' ואילו שיעור יוצא מנקודת הנחה שהתינוק לא יודע ולכן ניתן להציע לו סביבה וגירויים שיעזרו לו ללמוד או לשחזר למידה התפתחותית קודמת.

הורים מרבים לשאול 'האם יש סיבה לדאוג'? אם ישנה התייחסות לתינוק כ'בעל בעיה', וודאי שהייתה סיבה לדאגה, אבל כאשר מדובר על אי-ידיעה אין מה לדאוג, אבל בהחלט יש מה ללמוד. השיעורים ב'צעד ראשון' חייבים להתקיים במסגרת חמה, נעימה ומשחררת עבור ההורה ובעיקר עבור התינוק. כאשר תינוק אינו נינוח, אין לו אפשרות ללמידה. המטרה אם כך, היא שהשיעור יהיה תהליך מהנה, רובו באמצעות משחק, במצב שמאפשר תנאי למידה מיטביים.

לדברי שי חשוב שהורים יפנימו כי בעיה התפתחותית היא מצב שבו התינוק לא מממש את אחת מאבני הדרך ההתפתחותיות בהתאם לגילו. ובמצב זה לא לחכות ולא להגיד 'הזמן יעשה את שלו', אלא לפנות מיד לאבחון מקצועי. במקרה הטוב האבחון יקבע ש'הכל בסדר' ויעניק כלים טובים להמשך מעקב התפתחותי אחר הילד. קשה מאד להציע אבחון מדויק של בעיה התפתחותית מבלי לראות את הילד.

כמה זמן יעבור עד שיראה שיפור? מדובר בשאלה השכיחה ביותר. לאחר איתור הבעיה, עכשיו המטרה היא להעלים אותה בדרך המהירה ביותר. שי מציין כי השיפור תלוי מאד בתינוק ובמידת התרגול עימו בבית. לטענתו, לפעמים נראה שיפור משמעותי כבר אחרי מפגש אחד, ובפעמים אחרות יהיה שיפור אך הוא יראה בניואנסים. לדוגמא: תינוק בן עשרה חודשים שמגיע לשיעור משום שאינו זוחל. האבחון מלמד כי אחת הבעיות היא שהתינוק לא מוכן לאחוז את רגליו בכפות ידיו ומתקשה גם בהחזקת חפצים בשכיבה על הגב. אולם, זחילה מורכבת משלבים מוקדמים, שאחיזה כזו היא אחד מהם. אחרי שיעור אחד, ניתן לראות שיפור בתפיסת חפצים זוהי התקדמות משמעות לקראת זחילה נכונה, גם אם הזחילה עצמה תקרה רק בעוד מספר שבועות. השיעור ב'צעד ראשון' מאפשר לתינוק ללמוד מחדש תפקודים התפתחותיים שלא קרו בזמן, ולרכוש מחדש את המרכיבים שיאפשרו לתפקוד ה'עליון' להתממש.

מסתבר שגם כאן, לנו ההורים תפקיד חשוב ומכריע המצריך מאיתנו ערנות, הקשבה וסבלנות, שהרי מי כמונו אוהב את הילד שלנו ויעשה כל דבר בכדי לדאוג לשלומו.
__________________________________________
שי זילברבוש, מפתח שיטת 'צעד ראשון, מנהל מכללת צעד ראשון והמרכז לליווי התפתחותי 'צעד ראשון', מומחה להתפתחות תינוקות וילדים ומורה בכיר לשיטת פלדנקרייז.

נושאים קשורים:עמוד הבית  |  הוסף למועדפים  |  הפוך לדף הבית  |  אודות
תנאי שימוש ומדיניות הפרטיות |  שמות  |  פרסום באתר  |  כתוב לנו  |  שלח ידיעה ל"מה חדש"  |  RSS |  לימודים |  אינדקס
כל הזכויות שמורות: ילדים שלי  /  אינפו ערוצי מדיה ותקשורת בע"מ  /  מפ"מ Copyright © 2005 www.yeladim-sheli.co.il  All rights reserved